Saksofony Rampone&Cazzani – elegancja i temperament rodem z Włoch

Saksofony Rampone&Cazzani – powiew muzycznej świeżości czy powrót do korzeni?

Włoski producent saksofonów Rampone&Cazzani obrał indywidualną drogę w osiągnięciu sukcesu. Poszukiwanie unikatowego brzmienia, innego niż obecne na rynku znane marki typu Henri Selmer czy Yamaha, zaowocowały powstaniem serii saksofonów R1 JAZZ.  Instrumenty te wykonywane są w całości ręcznie, w małej Włoskiej manufakturze, co daje gwarancję niepowtarzalnej barwy dźwięku, często poszukiwanej przez profesjonalistów i pasjonatów brzmienia w stylu „Vintage”.

Filozofią saksofonów Rampone&Cazzani jest osiągnięcie ciepłego, pełnego alikwotów brzmienia w połączeniu z nowoczesną konstrukcją i wygodną mechaniką. Ogromną zaletą jest także zastosowanie różnych materiałów i różnego typu wykończenia, co nadaje saksofonom niezwykle wysublimowany, jedyny w swoim rodzaju charakter. Producent osiągnął zamierzony cel dzięki zastosowaniu w saksofonach szerokiej menzury Large (big bore geometry).

Warto nadmienić, że historia firmy Rampone&Cazzani sięga połowy XIX wieku i splata się z okresem, kiedy belgijska Adolphe Sax skonstruowała pierwszy saksofon. Od przeszło 20 lat pod czujnym okiem Claudio Zolli firma rozwija się i jest znana nie tylko we Włoszech, ale także w Europie i na świecie.

Rampone&Cazzani wytwarza całą paletę saksofonów, a są to:

– Sopranino in Es w wersji prostej i zagiętej
– Saxellino in Es
– Saksofon sopranowy in B prosty, półzagięty i zagięty
– Saksofon altowy in Es
– Saksofon Tenorowy in B
– Saksofon barytonowy in Es ze skalą do A i do B
– Saksofon Basowy

Materiały

Tu kryje się cała tajemnica niepowtarzalnego brzmienia. Zastosowany materiał i wykończenie mają kluczowe znaczenie dla dźwięku saksofonu, a dodatkowo dają wspaniałe efekty wizualne i estetyczne. Materiały, których używa Rampone&Cazzani:

– mosiądz Red brass (proporcja miedzi i cynku ok 90:10) – stosowany w większości modeli
– mosiądz Yellow brass (proporcja miedzi i cynku 70:30)
– brąz – charakteryzuje się niezwykle głębokim brzmieniem, jest twardszy od mosiądzu
– miedź – bardziej miękka od mosiądzu, inna charakterystyka brzmienia
– srebro niklowe – szczególnie polecane przy saksofonach sopranowych
– srebro

Wykończenia

Producent stosuje wiele wariacji w tym zakresie. Od instrumentów nielakierowanych wykonanych z samego mosiądzu (bare brass), przez saksofony pozłacane, posrebrzane, oraz połączenia np. korpusu z brązu z klapami posrebrzanymi. Warto odwiedzić stronę producenta i samemu sprawdzić mnogość zastosowanych rozwiązań. Odwiedź stronę internetową producenta

Dodaj komentarz