logo-schiedmayer

Czelesty Schiedmayer

Od ponad 300 lat rodzina Schiedmayer zajmuje się produkcją instrumentów klawiszowych. Już w 1735 roku Balthasar Schiedmayer zbudował w Erlangen swój pierwszy klawikord. W 1809 roku, jego wnuk Johann Lorenz Schiedmayer wraz z Carlem Dieudonne założyli firmę SCHIEDMAYER w Stuttgarcie. Sztuka tworzenia fortepianów, pianin, harmonium i czelest przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Czelesta została wynaleziona w 1886 roku w Paryżu przez Victora Mustela, natomiast firma Schiedmayer zaczęła produkcję w 1890 r. Przez wiele lat instrumenty były ciągle ulepszane, a od 1980 roku profil działalności firmy w całości skupił się na produkowaniu czelest. Jako, że firma Mutsel zawiesiła w 1975 roku działalność, Schiedmayer pozostaje jedynym producentem na świecie stricte specjalizującym się  w wytwarzaniu tych instrumentów, które rozbrzmiewają w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, teatrach operowych, uczelniach muzycznych i studiach nagrań. Ten międzynarodowy sukces jest wynikiem interakcji pasji, połączonej z mistrzowską sztuką rzemiosła oraz wielowiekowym doświadczeniem w wytwarzaniu instrumentów muzycznych.

Cała produkcja począwszy od elementów składowych po obudowę odbywa się ręcznie w Niemczech. Użyte drewno pochodzi z lokalnego leśnictwa, nie używamy też żadnych materiałów oraz komponentów pochodzących z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin.

 

STRONA INTERNETOWA

https://youtu.be/woIvHRGgHGY