Profesjonalne saksofony Rampone Cazzani

We wczesnych latach XIX wieku Egidio Forni i jego wujek Francesco Bonaventura Rampone z Quarna Sotto, przeprowadzili się do Mediolanu gdzie uczyli się rzemiosła w produkcji fletów oraz klarnetów. W 1847 roku pierwotny właściciel warsztatu w którym szlifowali swój fach, ze względów zdrowotnych oraz z powodu podeszłego wieku, scedował firmę na rzecz Forniego i Rampone.

W następnych latach firma została przekazywana kolejnym pokoleniom, najpierw do Teodora, a następnie do jego syna Agostino, który poza  umysłem artystycznym i biznesowym był również innowatorem. To właśnie dzięki niemu firma zdobywała liczne nagrody m.in w Mediolanie, Wiedniu, Paryżu, Rio De Janeiro czy w Nowym Jorku. Istnieje podejrzenie, że to własnie podczas jednej z wystaw Agostino spotkał się z Adolfem Saxem. W historycznych katalogach i cennikach rok 1818 pojawia się jako oficjalna data powstania firmy. 

Około połowy XIX wieku Forni i Rampone przenieśli część produkcji do swojego miejsca narodzin, Quarna Sotto, gdzie umieścili mały sprzęt do obróbki drewna w domach przyjaciół i krewnych mieszkających w pobliżu strumieni, które służyły do napędzania maszyn. 

Prawdopodobnie pierwsze włoskie saksofony, po wynalezieniu tego instrumentu w 1848 r. przez belgijską Adolphe Sax, zostały wykonane w Quarna Sotto przez Agostino Rampone około 1875 roku. Niektóre z tych prototypów wykonanych z drewna prezentowane są w Quarna Museum of Musical Instruments, jedynym we Włoszech muzeum, które w ciągu ostatnich dwóch stuleci dokumentuje ewolucję instrumentów dętych. 

1910 rok , był rokiem przełomowym. Egidio Rampone wziął ślub z Giuseppiną Cazzani, córką Giovanbattista Cazzani, mediolańskiego producenta zegarków, który zajmował się również naprawą instrumentów dętych blaszanych. Mariaż ten dał początek firmie „Rampone & Cazzani”, działającą wówczas pod nazwą „Ditte Riunite A.Rampone & GBCazzani” i był to okres największego rozkwitu.

W pierwszej połowie XX wieku firma rozpoczęła powolny spadek, a w 1957 roku będąc w progu bankructwa, została przejęta przez Fernando Saltamerenda, który zachował większość produkcji  w Quarna Sotto, ale biura i magazyn przeniósł do Gerenzano Varese.

https://www.youtube.com/watch?v=gtVSHEO87ZM