engelbert-schmid-waltornie

Waltornie Engelbert Schmid – nowe standardy

Engelbert Schmid był waltornistą w Radio Symphony Orchestra Berlin, Berlin Philharmonic, następnie przez 10 lat pełnił obowiązki solisty w Munich Radio Orchestra. Po raz pierwszy jego waltornie ujrzały światło dzienne w 1980 roku. W 1990 roku założył swój własny warsztat. Jako mistrz rzemiosła osobiście szkoli swoich obecnych pracowników.

Patrząc na różne modele instrumentów Engelbert Schmid na pierwszy rzut oka dostrzegamy wpływ doświadczenia i pasji waltornisty. Znajdziemy tutaj tylko niezbędne i optymalne modele waltorni. Unikalny sposób zastosowania wysokiego Es zasługuje na szczególną uwagę. Każdy instrument Engelbert Schmid posiada możliwość obniżenia stroju z B na A lud podwyższenia do H. Na waltorni w stroju H można z powodzeniem zagrać pasaże waltorniowe w E, jakby były w Es (Weber: Concertino, Danzi: Concerto, Fidelio, Thieving Magpie, Cose fan tutti, itp.). Na waltorni w stroju A można zagrać wymagające pasaże w D, jakby były w Es. Utwory w E, grywane czasem w stroju A brzmią znacznie lepiej w stroju H. Jeśli chodzi o grę w stroju A pozostaje nam część 3, 1-go koncertu Haydna.

Waltornie Engelbert Schmid dostępne są w pięciu różnych rozmiarach czary: mały „kompaktowy” , średni (=”golden cut”), duży i „Hollywood Sound”. Najczęściej wybierane rozmiary czary to „kompaktowy”, „golden cut” oraz duży. rozmiar średni i duży różnią się tylko innym wykończeniem krawędzi czary. W przypadku czar rozkręcanych jest więc możliwa łatwa zamiana jednego rozmiaru na inny. Wielu waltornistów decyduje się na zakup dwóch czar, do różnych typów muzyki. 

Dostępne są cztery stopy metali (mosiądz, złoty mosiądz, srebro niklowane i srebro), dodatkowo istnieje możliwość zaprojektowania czary z pierścieniem. Można także wybrać czarę stylizowaną historycznie, np. ręcznie młotkowaną z jednego kawałka blachy. Interesującą propozycją dla małych orkiestr lub repertuaru barokowego jest czara Vienna z klasyczną średnicą 28 cm lub nawet 25 cm zamiast 31.

Wszystkie średnice rurek bazują na historycznie poprawnych wyznacznikach, ewentualna korekta matematyczna ma zastosowanie tylko wtedy gdy możliwa jest poprawa jakości brzmienia przez uszlachetnienie barwy, jej rozjaśnienie i zróżnicowanie oraz poprawa wydajności instrumentu, jego intonacji i precyzji. Dzięki dbałości o każdy szczegół podczas produkcji, te uniwersalne instrumenty inspirują do muzycznej kreatywności. Engelbert Schmid ze swoim szczególnym podejściem i doświadczeniem instrumentalisty, potrafi wcielać sekrety produkcji w życie zapewniając swoim instrumentom piękne brzmienie.

 

STRONA INTERNETOWA

https://www.youtube.com/watch?v=DWD-8L3iPbw