Czyszczenie i konserwacja trąbki
Cześć,
Zapewne wielu z Was zadaje sobie pytanie jak w bezpieczny sposób można wyczyścić i zakonserwować swój ukochany instrument. Jako, że otrzymujemy wiele zleceń dotyczących gruntownego czyszczenia i konserwacji trąbki , postanowiliśmy przygotować szczegółowy, a zarazem krótki instruktaż dzięki któremu możecie samodzielnie dokonać te czynności w domu, co pozwoli Wam zaoszczędzić czas i pieniądze, zatem…
…prezentujemy krótką instrukcję w zakresie czyszczenia i konserwacji trąbki. Zanim przystąpimy do działania warto przygotować sobie:
– kilka szmatek bawełnianych,
– pojemnik plastikowy wielkości litrowego pudełka po lodach, wanienkę bądź miskę plastikową,
– rolkę papieru kuchennego,
– wycior do instrumentu, krąglików oraz rurki ustnikowej,
– preparaty do konserwacji i czyszczenia : oliwka do wentyli tłokowych, oliwka do gwintów i przegubów, smar do rurek, smar gęsty, pastę do polerowania odpowiednią do wykończenia instrumentu i specjalne mydełko w postaci roztworu do czyszczenia wnętrza instrumentu.
Poniżej przedstawiamy przykładowy zestaw powyższych akcesoriów, który z powodzeniem możecie użyć:
Szczegółowy opis preparatów oraz wyciorów:
- Record Silver Polish – do instrumentów posrebrzanych, dla instrumentów lakierowanych La Tromba Lacquer Polish
- La Tromba T2 – oliwka do wentyli tłokowych i obrotowych
- Hetman 15 – generalnie jest to oliwka przeznaczona do mechanizmów łożyskowych, ale ze względu na strukturę i gęstość świetnie nadaje się również do smarowania gwintów
- Hetman 5 – oliwka do krąglika 1-go i 3-go wentyla
- Hetman 7 – żel do krąglika strojeniowego trąbki
- Reka – preparat czyszczący i dezynfekcyjny do instrumentów dętych
-
Unipol – pasta do czyszczenia. UWAGA – używamy tylko do mocno zabrudzonych elementów!
- Reka – zestaw wyciorów
- As – wycior do czary głosowej
- La Tromba Slide and Cork Grease – smar do rurek i krąglików oraz sprężyn
- ZM Concept – szmatka do instrumentów posrebrzanych
- Pierwszą czynnością jest rozebranie instrumentu na części składowe, tj: demontujemy wszystkie krągliki, odkręcamy wentyle i kapsle, następnie gwinty na prowadnicach tłoków, aby wyjąć sprężyny i plastikowe prowadniczki.
2. Wlewamy mydełko (Reka) do wnętrza rurek od krąglików strojeniowych i rurki ustnikowej, czyścimy kapsle dolne z czarnego osadu (można w tym celu użyć patyczków higienicznych), oczyszczamy sprężyny i prowadniczki oraz śrubkę blokującą 3-go wentyla ze starego smaru. W osobnym pojemniku zalewamy tłoki.
3. Do miski z wodą wkładamy wszystkie krągliki wcześniej zalane płynem czyszczącym. Po namoczeniu czyścimy wyciorem wnętrza krąglików i wentyle (wycior Reka).
4. Wyciągamy z kąpieli krągliki, płuczemy pod bieżącą wodą aby pozbyć się piany; wycieramy szmatką bawełnianą bądź ręcznikiem papierowym i osuszamy. Z wentylami postępujemy analogicznie (aby dokładnie pozbyć się piany możemy ponownie użyć wycior).
5. Sprężyny tłoków smarujemy gęstą wazeliną (La Tromba Slide and Cork Grease), następnie montujemy je wewnątrz tłoków, oliwką do gwintów i przegubów smarujemy gwinty (Hemtan 15).
6. Przystępujemy do czyszczenia wnętrza instrumentu. Wlewamy mydełko (Reka) do rurki ustnikowej i do obudowy wentyli. Wyciorem spiralnym (As) czyścimy od strony rurki ustnikowej, czary, wentyli, i rurek łączących wentyle z krąglikami. Następnie czyścimy wnętrze cylindrów (Reka).
7. Po opłukaniu bieżącą wodą wycieramy instrument bawełnianą szmatką bądź ręcznikiem papierowym. WAŻNE! – starajmy się aby nie zostawały tzw. „kłaczki”ponieważ może to zaburzyć prace wentyli.
8. Rurki i krągliki strojeniowe mosiężne (nielakierowane) możemy delikatnie spolerować pasta polerską (Unipol) – uzyskamy wówczas efekt płynnej pracy i odświeżymy ich wygląd.
9. Przystępujemy do instalacji i oliwienia wentyli. Odrobinę oliwki (La Tromba t2) do tłoków nanosimy na wentyl i wkładamy do cylindra (obudowy tłoków), do którego również możemy zaaplikować kilka kropli oliwki – to ulepszy prace wentyli szczególnie po czyszczeniu.
10. Po zamontowaniu wentyli przystępujemy do konserwacji i smarowania krąglików: strojeniowego (Hetman 7), oraz krąglików 1-go i 3-go wentyla (Hetman 5). Wnętrze kapsli dolnych pokrywamy gęstym smarem (La Tromba Slide nad Cork Grease).
11. Po złożeniu instrumentu możemy przystąpić do polerowania, odpowiednio dla:
– instrumentów posrebrzanych – Record Silver Polish
– instrumentów lakierowanych – La Tromba Lacquer Polish
Mamy nadzieję, że powyższe informacje będą dla was wystarczające, aby samemu dokonać konserwacji waszego ukochanego instrumentu. Gdybyście mieli jakiekolwiek pytania piszcie lub dzwońcie, chętnie pomożemy. Może i Wy macie jakieś inne sposoby, czekamy na opinie.
Pozdrawiamy
Ekipa ZM Concept